ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
 Dobrý deň! Chcel by som vám poďakovať za návštevu mojich stránok.    
                                                                                                                  
  Autor: J.V.R                                                                                             
  Vo fóre: Admin                                                                                        
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

4. Polizei-Panzergrenadier-Division

Táto divízia bola zložená z príslušníkov Ordnungspolizei a bola založená Hitlerom 18. septembra 1939. 15.803 členov Ordnungspolizei bolo povolaných do tejto novej divízie a podrobení výcviku v Truppen-Übungsplatz Wandern pod velením SS-obergruppenführera und generalporučíka der Polizei Karla von Pfeffer-Wildenbrucha. Divízia však nebola elitnej formácií a nebola používaná ako ďalšie divízie Waffen-SS. Aj personál tejto divízie nebol na úrovni ostatných divízií Waffen-SS. Po výcviku bola presunutá na Westwall (Neu Breisach-Neuenburg Waldkirch-Emmendingen). Pri invázii do Francúzska bola divízia v zálohe v Reutlingen a Tübingene, zatiaľ čo Leibstandarte Adolf Hitler čakala na holandskej hranici pripravená k postupu obranou rozbitou leteckými výsadkami. Polizei sa zúčastnila prvej akcií 9. a 10. júna, keď prekročila rieku Aisne a Ardenský kanál a po niekoľkých stretoch postúpila do oblasti lesu Argonne. Tu bojovala s ustupujúcimi Francúzmi a 20. júna 1940 dobyla mesto Les Islettes. Vo Francúzsku zostala do 27. júna, kedy bola presunutá do východného Pruska. Tu bola pridelená k arme Gruppe Nord, kde počas počiatočnej fázy operácie Barabarossa, zostala v zálohe, ale čoskoro zasiahla do bojov na Luze. Tu spolu s 269. pešou Divisiou držala predmostie proti piatim sovietskym divíziám. Počas bojov v lesoch a močariskách stratila 2.000 mužov. 10. augusta dobyla mesto spolu s 9., 96. a 122. Pešou Divisiou. V októbri divízia bojovala u Leningradu a koncom februára 1942 bola oficiálne začlenená do Waffen-SS. V januári až marci 1942 bojovala divízia na rieke Volchova a mala hlavnú zásluhu na zničení 2. sovietskej útočnej armády, čo zvýšilo jej bojovú povesť. V januári 1943 bola divízia južne od Ladožského jazera a bránila sa tu sovietskym protiútokom. V februári 1943 bojovala proti Sovietom západne od Kolpina. Počas tohto času dostala titul SS-Polizei-Panzergrenadier-Division a jadro divízie bolo presunuté na výcvik do Čiech, na Moravu a Sliezsko. Zvyšok divízie bol redukovaný na Kampfgruppe SS-Polizei-Division a bola mu pridelená obranná úloha v severnom sektore od apríla 1943 do 21. mája 1944, kedy bola rozbitá. Novo sformovaná 4. SS Polizei-Panzergrenadier Division mala teraz kompletný výcvik a časť bola odoslaná do hôr severného Grécka k protipartyzánskej službe a tu sa zúčastnila represálii proti partizánom, ktorí napadli nemecký konvoj v priesmyku Klissura. Divízia bola premiestnená do Belehradu k posilneniu odvetví 4. Panzer arme. V januári 1945 bola stiahnutá a nasledovali veľmi ťažké boje na slovensku a 21. januára bola divízia presunutá do Štetína v severnom Nemecku. Odtiaľ bola poslaná do bojov v Predpomoranska a neskôr do Gdansku proti útočiacim sovietskym jednotkám. Tu bola obkľúčená v oblasti Gdaňsk? Gotenhafen a v ťažkých bojoch utrpela veľké straty,ale bola po mori presunutá na polostrov Hela a do Swinemünde. Bola poslaná juhozápadne od Štetín, potom bojovala severne od Berlína a nakoniec prekročila Labe pri Wittenbergu-Lenzen a vzdala sa Američanom.



Velitelia

Generalporučík der Polizei Konrad Hitschler 1.9.1940 - 8.9.1940

SS-obergruppenführer Karl von Pfeffer-Wildenbruch 8.9.1940 - 10.11.1940

SS-Gruppenführer Arthur Mülverstadt 10.11.1940 - 8.8.1941

SS-obergruppenführer Walter Krüger 8.8.1941 - 15.12.1941

Generaloberst der Polizei Alfred Wünnenberg 15.12.1941 - 17.4.1943

SS-Brigadeführer Fritz Freitag 17.4.1943 - 1.6.1943

SS-Brigadeführer Fritz Schmedes 1.6.1943 - 18.81943

SS-Brigadeführer Fritz Freitag 18.8.1943 - 20.10.1943

SS-Oberführer Friedrich-Wilhelm Bock 20.10.1943 - 19.4.1944

SS-Brigadeführer Jürgen Wagner 19.4.1944 - *. 5.1944

SS-Oberführer Friedrich-Wilhelm Bock *. 5.1944 - 5.7.1944

SS-Brigadeführer Hebert-Ernst Vahl 5.7.1944 - 22.7.1944

SS-Standartenführer Karl Schümers 22.7.1944 - 16.8.1944

SS-Oberführer Helmuth Dörnder 16.8.1944 - 22.8.1944

SS-Brigadeführer Fritz Schmedes 22.8.1944 - 27.11.1944

SS-Standartenführer Walter Harzer 27.11.1944 - 1.3.1945

SS-Standartenführer Fritz Göhler 1.3.1945 - 3.1945

SS-Standartenführer Walter Harzer 3.1945 - 8.5.1945